Facebook‘as – pozityvus naujos kartos draugų naujienų portalas

Šios savaitės pradžioje teko klausytis radijo laidos, kurioje buvo kalbama tema „Kokia yra tikroji Lietuvos visuomenės psichologinė ir emocinė būsena?“ Laidoje daug dėmesio buvo skiriama lietuviškai žiniasklaidai ir jos negatyvumui. Yra atlikti tyrimai, kurie sako, jog Lietuvos spaudoje pirmuose puslapiuose daug kartų daugiau negatyvumo, nei tarkim Lenkijos. Tačiau šiandien apie tradicinę spaudą daug nekalbėsime, ją labiau naudosime palyginimui.

Atsimenate, anksčiau daug kas sakydavo: rytais atėjęs į darbą pasiimu kavos ir einu valandą paskaityti DELFIO. Kalbant apie tą kasdienį naujienų srauto sekimą apskritai, pagalvokite, ką jums realiam gyvenime davė kasdienės žinios, be to, kad eilinį kartą pasipiktinote, nusistebėjote, su kaimynais šeštadienį prie stalo aptarėte svarbiausias Lietuvos aktualijas, dar kartą visi kartu papykote ir nuėjote miegoti, o ryte pabudę vėl ėjote gyventi savo gyvenimo iki kito žinių seanso?

Žiūrint TNSGALLUP duomenis apie savaitės naujienų portalų lankomumus matosi, jog per savaitę populiariausiame naujienų portale apsilanko apie 900.000 unikalių lankytojų. Kiti portalai šiek tiek atsilieka, tačiau darome prielaidą, jog tie, kas skaito vieną, skaito ir kitus, t.y. nesumuojame visų portalų absoliučios auditorijos, nes neturime duomenų, kiek unikalių vartotojų per savaitę skaito visus naujienų puslapius.

O dabar, nuo tradicinių medijų persikelkime prie naujos kartos, socialinės medijos tinklo Facebook.

Vis dažniau tenka išgirsti, jog žmonės sako: anksčiau po valandą per dieną sėdėdavau naujienų portaluose ir skaitydavau įv. naujienas ir įvairenybes, o dabar vis dažniau save sutinku būnant Facebook‘e, kur matau visas draugų ir pažįstamų kasdienes naujienas ir nuotaikas.

Manau, jog daugelis žmonių, naujai atrandantys Facebook‘ą ar kitą social mediją, prieš tai, kaip interneto vartotojai, yra apdirbti naujienų portalų, iš kurių jie po truputį bėga, kai supranta aukščiau išdėstytas mintis, ką gyvenime mums duoda kasdienis naujienų srautas.

Visų, kas nori paoponuoti, jog šis rašinys nepilietiškas, nes pvz. neseki naujienų srauto apie šalį – esi apolitiškas ir tavęs nėra iš vis, noriu paklausti, o kas yra pilietiškumas? Skaityti DELFĮ per dieną? Piktintis valdžios sprendimais? Verkti dėl pašlijusios visiškai nepažįstamo žmogaus gyvenimo ar sveikatos?

Atsakant į šiuos klausimus bendrai, kyla viena mintis: mes savo gyvenimuose pernelyg susirūpinę kitų žmonių gyvenimais ir dėl to kartais, o gal dažnai pamirštame artimą savo ir jo gyvenimą. Mus labiau domina Pareigytės, Oksanos ir Laimučiai, nei kaip laikosi seni klasiokai ar grupiokai. Kad esam pilietiški tik naujienų portalų komentaruose, rodo mūsų vangus jungimasis į įv. organizacijas (tik labai nedaugelis lietuvių priklauso kokiam nors susivienijimui).

Tad visiems, kuriems atsibos minėti ir ne tik personažai, kuriuos pažįstate iš TV laidų, interneto portalų foto galerijų ir pan., bet vis dar jaučiate naujienų alkį, siūlau ateiti į Facebook‘ą ir pradėti kurti savo aplinkos naujienų portalą. Tam tereikia į draugus prisijungti visus, kurie neužknisa, o tie kurie nervuoja ar kelia negatyvumą, prisijungus „slėpti“ jų srautą. Tikiu, jog turite mėgstamą prekinį ženklą ar kažkuo domitės. Facebook‘e galite prisijungti prie taip vadinamų „fanų puslapių“, kur patys prekiniai ženklai ar artimi jų atstovai transliuoja naujausias žinias apie savo produkciją, paslaugas ar renginius. Pvz. Socialiniai tinklai kaip naujienų portalai skiriasi nuo tradicinių naujienų portalų tuo, kad čia gali pasirinkti, kieno naujienas sekti. Nenori politikos, neprenumeruok Vyriausybės, kokios nors ministerijos ar naujienų portalo Facebook kanalo. Visiška laisvė, apribota Facebook funkcijų:)

Nors daugelis socialinių tinklų skeptikų gali teigti, kad buvimas ten yra laiko švaistymas, tačiau tą patį galima pasakyti ir apie tradicinio lietuviško „aktualijų“ srauto kasdienį skaitymą.

Taip pat sakoma, kad virtualūs ryšiai yra blogai, tačiau ką daryti tokiu atveju, jei dėl susiklosčiusių aplinkybių toks bendravimas tik ir įmanomas? Juk daugelis į užsienį išvykusių jaunų lietuvių „sėdi“ ir Facebook‘e, o savo publikuojama informacija praneša, kad jie gyvi ir sveiki svečioj šaly. Iš savo draugų, likusių Lietuvoje, mato kasdienį naujienų srautą, kuris jei bus šaly kas naujo, pritrenkiančio ir įdomaus, tikrai pateks ir į kažkurio draugo ar fanų puslapio naujienų srautą. Tas pats pasakytina apie Lietuvoje gyvenančius žmones, kurių drauguose – žmonės iš jų aplinkos. Aišku, šį kartą nekalbame apie tuos vartotojus, kurie kažkodėl jungiasi prie visų kanalų ir žmonių, negi jie viskuo domisi?

Ir pabaigoje grįžtant prie pozityvumo prizmės, kadangi mūsiškė tradicinė žiniasklaida jos pernelyg neskleidžia, mums visiems yra gera galimybė išnaudoti socialinę žiniasklaidą ir ten pasidaryti savo pozityvų naujienų portalą ir aktyviai ten dalyvauti, o galbūt tik pasyviai sekti informaciją, tad visiems sėkmės, kad ir koks būtų jūsų pasirinkimas.