Lietuviška Kalėdinė Facebook aplikacija, kuri „spam‘ina“ arba apie mūsų sveikinimų ir linkėjimų kultūrą

Karts nuo karto Feisbuke susirašome su šiukšlintojais, kurie bando vienokiais ar kitokiais būdais publikuodami ant svetimų sienų išreklamuoti savo interneto adresą ar teikiamas paslaugas, tačiau šį kartą kalbėsime ne apie tuos mažuosius, bet apie šiek tiek didesnius. Apie tuos, kurie pagal užsakovų pageidavimus kuria Facebook aplikacijas, kurios primena dideles „spam“ mašinas (bent jau man asmeniškai).

Dar vakar pavakary, FB‘o aplikacijų kūrėjai KITOKS pranešė (taip, tie patys, kurie įgyvendino KaleduStebuklas.lt), jog kartu su partneriais sukūrė naują programą, kuri skirta pasveikinti visus jūsų draugus Facebook‘e.

Jacobs akcija Facebook'e

Atrodo, visai nekaltas pranešimas apie naujosios Kalėdinės programos paleidimą, tačiau žvilgtelkime giliau.

Susidomėję programa, spaudžia ant sveikinimo nuorodos ir eina juos siųsti savo draugams, taip sukeliamas Facebook‘e paplitęs „viralinis“ efektas. Kadangi projektas naudoja FB Connect, kai prisijungiate, programa siunčia po sveikinimą visiems be išimties jūsų FB‘o draugams, taip eliminuojami draugų sąrašai (bet jų Facebook‘as ir neleidžia app‘sų kūrėjams naudoti), galbūt šiek tiek pažeidžiamos naujosios FB‘o taisyklės reklamuotojams (galbūt todėl, nes tai ne žaidimas).

Programa išsiunčia žinutę ant draugo sienos ir praneša apie sveikinimą, o pas sveikinantį sukuria naują foto albumą, kuriame „užtaginti“ draugai ant eglutės. Kadangi ant eglutės žaisliukuose kabo jūsų draugų veidai, programos kūrėjų lyg ir negalima apkaltinti „spamo“ platinimu, tačiau tai labai primena anksčiau aprašytą atvejį, kai renginių reklamavimui yra naudojama „foto tag“ funkcija.

Jacobs Kalėdos foto spam'as

Tarkime, asmeniškai mano draugų sąraše yra tokių žmonių, kurie nėra draugai ir jiems tokių pranešimų tikrai nenoriu siųsti, tačiau apie tai nieks niekur neužsimena. Tad programai pradėjus siųsti sveikinimo žinutes, uždariau puslapio langą, nuėjau į programos puslapį ir paspaudžiau „Block application“.

Ir pabaigai, nenorėdamas kritikuoti nei panašių programų kūrėjų, nei žmonių, kurie virtualiais būdais siuntinėja įvairius sveikinimus ar virtualius gėrimus, siūlau paklausyti arba pažiūrėti vakar vykusios LRT laidos „Ant svarstyklių“ įrašą, kurioje ir buvo kalbama apie tai, jog „artėja gražių švenčių metas, kai sveikinsime artimus ir ne tik artimus žmones, linkėsime jiems... Apie tai, ko ir kaip mes linkime vieni kitiems, apie mūsų sveikinimų ir linkėjimų kultūrą kalbamės su psichologe-psichoterapeute Danguole Iškauskiene, Seimo nariu Arvydu Vidžiūnu, MRU docentu Ramūnu Trimaku“.

Tikimės, jog šis tinklaraščio įrašas ir nuoroda į LRT laidą padės jums šių metų šventes paminėti prasmingiau nei įprastai. Ačiū ir sudie!