Saugesnio interneto dieną minint: stiprinkite saugumo žinias internete

Šiandien visoje Europoje minint Saugaus Interneto Dieną Microsoft pristato vartotojų elgesio internete tyrimo rezultatus. Daugiau nei dvidešimtyje Europos šalių atliktas tyrimas parodė, kad savo įpročiais ir žiniomis apie saugumą internete lietuviai labiausiai panašūs į portugalus, graikus ir austrus. Mūsų šalies internautai geriau už kitus europiečius išmano asmeninės informacijos apsaugą socialiniuose tinkluose, tačiau mažiau išnaudoja technologines saugumo priemones. Keturiems iš penkių interneto vartotojų Lietuvoje rekomenduojama sustiprinti saugumo internete žinias.

„Saugumo internete tyrimas“ „Microsoft“ užsakymu buvo atliktas  š.m. sausio 9-16 dienomis. Kartu su lietuviais tyrime dalyvavo arti 11 tūkstančių internautų iš 20 šalių Rytų ir Vakarų Europoje. Rezultatai parodė, kad iš galimų 100 taškų, simbolizuojančių aukščiausią saugumo lygį internete, lietuviai surinko 45. Aukščiausius rezultatus pademonstravo gyventojai iš Suomijos, Slovakijos ir Maltos (daugiau nei 50), mažiausiai balų surinko Bosnijos, Juodkalnijos ir Italijos atstovai (mažiau nei 40).

Tyrimas Lietuvoje daugiausia pritraukė 500 „Facebook“ socialiniu tinklalapiu besinaudojančių vartotojų.  Didžiąją dalį (59%) apklaustųjų Lietuvoje sudarė 14-24 metų amžiaus gyventojai; beveik po lygiai pasiskirstė tyrime dalyvavę vyrai (47%) ir moterys (53%).

Tyrimu  buvo siekiama nustatyti, ar vartotojai išmano pagrindines saugumo internete taisykles, kokių veiksmų imasi ir kokias technologines priemones panaudoja apsaugodami savo asmens duomenis. Kuo daugiau įvairių priemonių vartotojai nurodė naudojantys savo saugumui užtikrinti, tuo aukštesnius balus tyrime jie gavo.

Tyrimo rezultatai parodė, kad 15 proc. vartotojų Lietuvoje gerai išmano saugumo priemones internete, 80 proc. turėtų plačiau pasidomėti šia tema, o 8 proc. neturi įgiję net saugumo internete pradmenų.

Tyrimas parodė, kad beveik pusė apklaustųjų (46%) visai neskiria dėmesio savo saugumo internete žinioms stiprinti, tačiau 39 proc. apklausos dalyvių pažymėjo, kad nuolat domisi naujomis saugos priemonėmis.

Paaiškėjo, kad šiuo metu lietuviams, panašiai kaip ir kitų šalių gyventojams, kol kas dar mažai rūpi jų reputacija internete. Tik 27% apklaustųjų atsakė besidomintys, kaip apsisaugoti ir nepageidaujamos informacijos apie juos plitimo. Vos šeštadalis (16%) yra kada nors pasidomėję, kokią informaciją apie juos galima rasti pasinaudojus interneto paieškos sistemomis. Tuo pat metu, palyginus daug apklausoje sudalyvavusių lietuvių (66%) pažymėjo, kad sugriežtino privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose, siekdami apriboti nepažįstamų žmonių prieigą prie jų asmeninės informacijos, nuotraukų ir vaizdo įrašų.

Net 80% apklaustųjų pažymėjo, kad prieš skelbdami informaciją internete pamąsto, ar ji tinkama viešinimui. Pusei apklausos dalyvių (51%) jau yra tekę šalinti informaciją, kurią jie įvertino kaip galimai žalingą. Dauguma vartotojų pažymėjo, kad kurdami slaptažodžius naudoja didžiąsias ir mažąsias raides su įvairiomis skaičių kombinacijomis, tačiau tik ketvirtadalis (25%) kiekvienai paskyrai internete naudoja skirtingus slaptažodžius.

Tyrimas atskleidė, kad pagal naudojimąsi antivirusinėmis programomis ir jų svarbos supratimą Lietuviai neatsilieka nuo kitų Europos šalių gyventojų – 85 proc. mūsų šalies atstovų pažymėjo, kad turi įsidiegę antivirusinę programą. Tačiau pagal kitų technologinių priemonių panaudojimą mūsų šalies vartotojai kiek atsilieka nuo europiečių. Vos daugiau nei trečdalis (39%) pažymėjo, kad naudojasi saugiu bevieliu interneto ryšiu, mažiau nei pusė pripažino turintys ugniasienę, ir tik penktadalis (20%) apklaustųjų pasitelkia naršyklėse esančias interneto turinio filtravimo ir perspėjimo  priemones.

„Šį tyrimą vertiname kaip vieną iš priemonių, galinčių padėti įvertinti saugumo internete spragas, taip pat priminti vartotojams, į ką vertėtų atkreipti dėmesį naudojantis internetu. Sparčiai didėjant internetu besinaudojančių gyventojų skaičiui, auga poreikis deramai apsisaugoti nuo piktavalių, apgalvotai tvarkyti savo asmeninę informaciją, -  sakė Mindaugas Glodas, „Microsoft Lietuva“ generalinis direktorius. - Išmanant technines priemones ir saugaus elgesio internete taisykles, galima užtikrinti pakankamą saugumą internete.“

Viešosios įstaigos, padedančios vartotojams efektyviai ir saugiai naudotis socialiniais tinklais, ir teikiančios naujienas per paskyrą „Komunikacija Facebook‘e“ atstovas Vaidas Pilkauskas teigė, kad būtinas nuolatinis dėmesys vartotojų švietimui apie saugumą internete. „Sparčiai populiarėjantys socialiniai tinklai tampa viena iš patogių priemonių nusikaltėliams ieškoti informacijos apie būsimas aukas ir ją panaudoti piktais tikslais, - teigė Vaidas Pilkauskas. – Siekiant apsisaugoti nuo nepageidaujamų pasekmių, saugumo priemonių internete vaikai ir suaugusieji turi būti mokomi nuo pat pirmosios pažinties su žiniatinkliu.“

Siekdama padėti vartotojams užtikrinti didesnį saugumą internete, „Microsoft“ sukūrė visą kompleksą priemonių, padedančių užtikrinti asmeninės informacijos saugumą, galimybę tėvams kontroliuoti jaunesnio amžiaus vaikų naudojimąsi internetu. Operacinėje sistemoje „Windows 7“ veikia tėvams skirta kontrolės funkcija „Parental Controls“, šeimos narių internete saugumo nustatymus galima reguliuoti „Windows Live“ aplinkoje (Windows Live Family Safety 2011). „Windows Media Center“ programoje jaunesniems vaikams galima nustatyti apribojimus pasiekti nepageidaujamo turinio svetaines. Naršyklė „Internet Explorer 9“ ne tik įspėja apie abejotino turinio svetaines, bet ir leidžia tėvams stebėti vaikų veiksmus internete. Žaidimų konsolėje „Xbox“ galima apriboti vaikų galimybes pasiekti nepageidaujamo turinio žaidimus.

„Šių metų Saugaus Interneto Dienos pagrindinė idėja – pasiekti visas interneto vartotojų kartas, nuo vaikų ir jų tėvų iki senjorų, - sakė aljanso „Langas į ateitį“ direktorė Loreta Križinauskienė.  – Didėjant skaitmeniniams įgūdžiams ir išsiplečiant galimybėms gauti naujos patirties internete, tuo pačiu yra labai svarbu užtikrinti, kad naršyti ir veikti internete galėtume saugiai.“

Visoje Europoje apie 600 Microsoft darbuotojų planuoja dalyvauti savanoriškose iniciatyvose, organizuoti saugaus interneto pamokas mokyklose, taip pat įvairiuose vaikams ir suaugusiems organizuotose renginiuose. Planuojama, kad šių susitikimų metu saugaus interneto taisyklės bus pristatytos daugiau nei 98 tūkstančiams vaikų, jų tėvų ir mokytojų.