Transliuojame tiesiogiai arba kiekvienas galime turėti savo TV (apie Bambuser.com)

Laikmečiui kintant, keičiasi ir žmonių vartojimo įpročiai. Tradicinė spauda vis dar deklaruoja savo auditorijas bei nepriklausomumą, tuo tarpu internetinė vaikosi kiekvienos žinios, iš kurios galima padaryti dar didesnį burbulą ar dar ką nors apšmeižti ir taip gauti kuo daugiau “click’ų”. Visuomenės informavimas po truputį bent jau mūsų šalyse išsigimsta, ko pasekoje žmonės vis mažiau pasitiki skelbiamomis naujienomis, kažkada patikimais vadintos žiniasklaidos organizacijos pereina į geltonosios spaudos poziciją. Tokioje susidariusioje terpėje, kai visi TV kanalai vienu metu rodo tokio pačio pobūdžio tiesioginę pramoginę laidą arba spaudos leidiniai skelbia reklaminius straipsnius jų nepažymėję, atsiranda puikios galimybės mūsų ilgai žodžiais skatintai pilietinei žiniasklaidai, kurios kūrėjai yra patys žmonės. O šiandien rašinėlis skirtas būtent “Bambuser” programinei įrangai, su kuria kiekvienas, turintis mobilųjį telefoną ir interneto ryšį gali perduoti žinias ne tik Lietuvos žiūrovams, bet ir visam pasauliui (aišku, jei jūsų žinia tikrai aktuali). Taigi, kol tradicinė spauda pati sau kasasi duobę ir praranda vis didesnės auditorijos pasitikėjimą, technologijos ir naujos medijos formos nemiega ir vartotojams siūlo vis daugiau naujų galimybių. Ir nors perduoti vaizdą per internetą - anokia naujovė, būtent švedų projektas “Bambuser”, kurį mes jau beveik metus laiko bandome ir naudojame, leidžia kiekvienam, net ir turinčiam elementarias technines žinias, transliuoti gyvą vaizdą į platųjį internetą. Ar tai būtų Marytės gimtadienis Jonavoje, Kaune vykstanti šventė, Kristinos Brazauskienės vizitas Kaišiadoriuose ar liberalų suvažiavimas Vilniuje, iš visur perduodamas vaizdas, kuris vėliau pasiekiamas visiems internautams. Aišku, daugeliui naujųjų transliuotojų trūksta ir to elementaraus supratimo, kaip filmuoti ir rodyti, tačiau jie visi jau bando tai daryti ir atrodo, tai tampa vis labiau populiaru. Mobilusis vaizdo transliavimas įgalina vartotojams perduoti naujausią žinią ir yra apie tai, kaip savo draugams, žiūrovams ar fanams perduoti tai, ką noriu kad ir jie matytų. Bambuser mums leidžia tai atlikti itin paprastais žingsniais, nenaudojant papildomos įrangos, o viską darant per mobilųjį telefoną, kurių šiuo metu palaikoma daugiau nei 300 modelių (tame tarpe populiariausios aplikacijos iPhone, iPad, Android įrenginiams). Tiesiogines transliacijas su “Bambuser” rengia visi: ir protestuotojai, norintys paskleisti naujausią savo žinią iš įvykio vietos, ir žmonės, netikėtai atsidūrę įvykio sukūryje, vartotojai, norintys perduoti vaizdo žinią savo artimiesiems ir pan. Kaip teigia patys projekto atstovai, “jų tikslas - suteikti galimybę visiems, kas nori transliuoti gyvai, perduoti vaizdą iš įvykio vietos itin paprastomis priemonėmis”.Mobilaus interneto ryšio pasirinkimas Lietuvoje


Kaip jau tikriausiai žinote, mes dažnai vykdome mobiliąsias vaizdo transliacijas, kurias vadiname “bandomosiomis”. Jas atliekame per šį profilį, o bandomosios jos dėl vienos paprastos priežasties: kol kas neradome 3G/4G/WIFI interneto sprendimo iš esamų rinkoje, kuris greičiausio interneto šalyje užtikrintų patikimą interneto pralaidumą norint siųsti kiek aukštesnės nei 320x240px rezoliucijos vaizdelį per transliacijas.

Įdomu tai, jog anksčiau susidūrę su mobiliuoju internetu esame tik iš naršymo ir “download” pusės, o dabar, transliuojant vaizdą sužinojome, kad labai svarbu yra patikimas ir bent jau 1000-2000 kbps siekiantis UPLOAD interneto greitis, kad tiesioginio vaizdo transliavimo metu žiūrovai matytų netrūkinėjantį vaizdą. Ir nors toks greitis bandymų metu pas mobilaus ryšio operatorius yra pasiekiamas, tuo tarpu renginio vietoje dažnai dėl bazinių stočių apkrovimo tiekiamas kur kas silpnesnis ryšys, dėl ko transliacijos nebūna labai kokybiškos, nes tenka mažinti jos kokybę vartotojams.

Iš dalies padėtį taiso naudojamas MEZON Yzi maršutizatorius, kuris patikimo ryšio zonoje gali pasiūlyti iki 2-3mbps UPLOAD greitį, kuris judant kartu su modemu, taip pat kinta. Todėl transliuojant su MEZON modemu, labai svarbu iš pradžių pasirinkti jo laikiną vietą, iš kurios bus užtikrintas tiek wifi, tiek 4G ryšio stiprumas.

Mobilaus ryšio operatoriams reikėtų pasitempti ne tik dėl UPLOAD kanalo pralaidumo, bet ir bazinių stočių pajėgumų bei taikomų apribojimų vartotojams. Pvz. nuvykus į kaimišką vietovę ir naudojantis 3G ryšiu, upload greitis dažnu atveju siekia ~350kbps, kas yra kone 3-4 kartus mažiau nei miestuose. Taip pat operatoriai vartotojams taiko apribojimus, kurie neleidžia visapusiškai naudotis interneto privalumais, tokiais kaip vaizdo transliavimas ar TV žiūrėjmas. Paradoksalu, kai Lietuvos ryšio tiekėjas pristato naująją interneto technologiją LTE, kuri turi tokius pačius duomenų kiekio apribojimus kaip ir 3G vartotojai.


Kas jau naudoja Lietuvoje?
Pirmą kartą transliacijos sprendimą išbandėme 2010-ųjų balandį, kai iš Kaune vykusio “Startup Weekend” renginio, panaudodami “Bambuser” ir Adobe live video encoder” transliavome renginį tiems, kas negalėjo jo stebėti gyvai.

2011-ųjų kovą susikūrėme PDFONTOUR profilį ir iki šiol esame paskelbę per 100 įvairių tiesioginių vaizdų (daugiausiai iš Kauno), kurių peržiūrų skaičius netrukus pasieks 150 tūkst. Šio profilio pagalba dažniausiai vaizdus perduodame į “Kas vyksta Kaune” Facebook puslapį, ką leidžia automatiškai atlikti programinės įrangos nustatymai. Panaudoję tiesiogines mobiliąsias vaizdo transliacijas kauniečiams perdavėme įdomius vaizdus iš nelegalių lenktynių Kauno gatvėse, įvairių renginių ir festivalių, tame tarpe “Bike Show Millennium”, “Kaunas Jazz”, “Hanza Kaunas” ir kitų.

2011-ųjų birželį į “Bambuser” lietuviškų transliuotojų gretas įsijungė ir projektas “Krepšinio širdis”, kurio kūrėjus apmokėme dirbti su šia, iš pirmo žvilgsnio paprasta programėle. Apmokymai vyko per “Skype”, o pirmoji su krepšiniu susijusi live transliacija įvyko iš JAV, kur tuo metu svečiavosi Tomas Tumaločius ir savo Facebook bendruomenei surengė trumpą vaizdo transliaciją iš Martyno Pociaus viešbučio kambario. Vėliau kūrėjai krepšinio fanams siuntė gyvus vaizdus iš rinktinės pasirengimo stovyklos, treniruočių, o prasidėjus čempionatui, krepšinio širdies bendruomenės nariai galėjo matyti unikalius kadrus iš Lietuvos krepšinio rinktinės gyvenimo.

2011-ųjų liepą “Bambuser” transliuotojų gretas papildė kavinių tinklas “Coffee Inn”, kuris retkarčiais vartotojams pasiūlo trumpų ir įdomių vaizdo transliacijų, pvz. ruošiant kavą  kelių kilometrų aukštyje oro balione ar transliuojant mėgstamo atlikėjo pasirodymą iš kavinės :)

2011-ųjų spalį “Bambuser” gretas papildė Liberalų sąjūdis, kurie vykdė transliacijas iš metinio suvažiavimo, kur buvo renkamas partijos pirmininkas. Čia esame sutikę ir Kristiną Brazauskienę :)

Taip pat gausėja ir pavienių Lietuvos vartotojų, kurie matydami, kad transliuoti gyvai gali kiekvienas, imasi “Bambuser’io” ir savo draugams mobiliųjų telefonų ir interneto pagalba perduoda vaizdus iš įv. įvykių, koncertų, gimtadienių, ar asmeninių švenčių.

 

Įdomesnės transliacijos pasaulyje


Kūrėjai nuolat pabrėžia, jog “Bambuser” yra skirtas žmonėms, norintiems perduoti vaizdą iš įvykio vietos panaudojant mobilųjį telefoną. Todėl žmonės, išbandę jo funkcionalumą, jį naudoja įv. pilietinėse akcijose, pvz. vykstant masinėms protesto akcijoms. Gyventojai siuntė vaizdus iš Egipto ir Libijos sukilimų, Londono riaušių ar ispanų revoliucijos Madride, norėdami interneto vartotojams parodyti karščiausius kadrus. Šiuo metu pasaulyje vykstančios pilietinio aktyvumo akcijos “Occupy Movement” dalyviai, visuomeniniai žurnalistai ir blogeriai perduoda vaizdus panaudodami “Bambuser”. Apie tai ne kartą rašė jų blogas (jei norite geriau suprasti "Bambuser" filosofiją, peržiūrėkite "GigaOM" video interviu).

Neatsilieka ne tik žmonės, bet ir patys “Bambuser” kūrėjai, kurie stengiasi pasinaudoti įdomiomis progomis pareklamuoti savo “developinamą” projektą. Todėl nenuostabu, kai per visą Suomiją išilgai važiuoja mažiukas ekskovatorius su sumontuotomis kameromis ir 3G ryšiu transliuodamas tiesioginį vaizdą žiūrovams. Vienas iš “Bambuser” vadovų Hans Eriksson, esantis didelis tiesioginių mobiliųjų transliacijų entuziastas, vyksta į nežinomą miestą, bando atrasti įdomias vietas ir iš jų dalinasi tiesioginiais vaizdais.

Panašu, jog tiesioginės vaizdo transliacijos įgauna pagreitį ir dabar visai nebūtina televizija, jei norime perduoti tiesioginį vaizdą savo draugams, artimiesiems, ar tiesiog viso pasaulio žiūrovams. Lauksime daugiau įdomių pritaikymo pavyzdžių, o visiems transliuojantiems, ar tik bandysiantiems tai daryti - kuo didžiausios sėkmės!